3

PROPOZYCJA WYJAZDU GRUPOWEGO. Królestwo Arabii Saudyjskiej

Królestwo Arabii Saudyjskiej

Data: 2024 r.

Cena podawana jest po ustaleniu terminu.Cena NIE OBEJMUJE:

-       kosztów uzyskania wizy,

-       biletów wstępu do wybranych obiektów. Płatne pilotowi w autokarze.

Świadczenia:

— przejazd wygodnym i nowoczesnym autokarem na lotnisko,

— wszystkie przejazdy wg planu,

— 7 noclegów w hotelach 3-4*– pokoje 2-osobowe,

— wyżywienie: 7 śniadań, 7 obiadokolacji,

— zwiedzanie z licencjonowanym przewodnikiem wg planu,

— opieka pilota,

— ubezpieczenie KL i NNW,

— ubezpieczenie TFG i TFP.

 Uwaga. Kolejność realizacji programu może ulec zmianie.

 Plan wycieczki:

    1 dzień – Wyjazd z Torunia o godz. 20:00 z parkingu przy Cinema City, ul. Czerwona Droga na lotnisko.

    2 dzień – Odprawa i wylot. Przylot do Rijadu, stolicy Arabii Saudyjskiej, przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

    3 dzień -  Śniadanie, zwiedzanie Rijadu. Wycieczkę po Rijadzie zaczniemy od Diriyah, zamkniętego obszaru dla ruchu kołowego. Wznosi się tu At Turaif, czyli zabytkowe miasto z XVIII wieku. Budulcem była cegła suszona na słońcu. Dzielnica At Turaif została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wizyta w Muzeum Narodowym Arabii Saudyjskiej otwartym w 1999 roku. Wewnątrz budynku o nowoczesnej architekturze można podziwiać kilka stałych wystaw – od powstania świata według nauki islamu poprzez czasy prehistoryczne, okres cywilizacji starożytnych, cywilizacji islamskiej aż po współczesne czasy Arabii Saudyjskiej. Zobaczyć tam można eksponaty geologiczne, paleontologiczne, archeologiczne i historyczne. Zobaczymy także fort Masmak z gliny i cegły mułowej zbudowany w 1865 roku. Forteca odegrała istotną rolę w zjednoczeniu Arabii Saudyjskiej. Odwiedzimy Souq Al Zal, hałaśliwą i tętniąca życiem część miasta. Można tu znaleźć wszystko – począwszy od złota, poprzez antyki, przyprawy aż po tradycyjną odzież. Przejazd nowoczesną częścią miasta. Popatrzymy na 99-piętrowy wieżowiec Kingdom Centre (302 m wysokości) i Burj Rafal , który jest najwyższym budynkiem w stolicy (308 m wysokości). Obiadokolacja i nocleg.

    4 dzień –  Śniadanie, przejazd nad Morze Czerwone do miasta Dżedda. To 3,5 milionowe miasto leżące nad Morzem Czerwonym. Rozwinęło się i nabrało wielkiego znaczenia, kiedy do niedalekiej Mekki zaczęli przybywać pielgrzymi. W drodze z Rijadu do Dżeddy można zobaczyć różnorodność tego kraju – jego mieszkańców, zmieniające się krajobrazy oraz niezwykłą florę i faunę. Zatrzymamy się również na posiłek, aby poznać smaki Arabii. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

    5 dzień – Śniadanie. Po śniadaniu wyruszamy na zwiedzanie Dżeddy, historycznej bramy do Mekki.  Początkowo była to mała osada rybacka, która w 647 roku została portem. Znajduje się tam wiele starych domostw zbudowanych ze skamielin rafy koralowej. To dzielnica Al-Balad, stare miasto, które stanowi przedmiot wniosku o wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Urzeka ono swoim eklektyzmem – nowoczesne drapacze chmur znajdują się obok tradycyjnych targów. Znajdziemy tam liczne zabytki, m.in. Grobowiec Ewy i wiele meczetów (Al-Mimar, Bin Affana). Zobaczymy najwyższy budynek na świecie, czyli Kingdom Tower mierzący 1007 metrów. Ciekawostką jest również fontanna króla Fahada. To ogromny obiekt widoczny w całym mieście, wpisany do „Księgi rekordów Guinnesa”. Fontanna potrafi wypuszczać największy na świecie strumień wody (prędkość 350 km/h).  Obiadokolacja, nocleg.

    6 dzień – Śniadanie, przejazd do Medyny. Meczet Proroka w Medynie odwiedza co roku około 2 miliony pielgrzymów. (Tam znajdują się groby, w których pochowano Mahometa i jego córkę Fatimę). Jest to jedna z największych świątyń islamskich na świecie. Jej budowa została zapoczątkowana przez samego Mahometa w 622 roku. Meczet zobaczymy z zewnątrz, ponieważ tylko muzułmanie mają prawo wejść na jego teren.  Zwiedzanie pozostałych atrakcji miasta. Przejazd do Janbu, miasta nad Morzem Czerwonym. Okolice Janbu cechuje największa koncentracja różnorodnych raf koralowych. Tutaj można zobaczyć ich unikatowe skupiska, dlatego są to jedne z najatrakcyjniejszych miejsc do nurkowania.  Zwiedzanie miasta – ciekawej starówki wpisanej, jak wiele zabytków Arabii Saudyjskiej, na listę światowego dziedzictwa UNESCO. A samo miasto tętni życiem i lśni wszystkimi barwami aż do późnych godzin nocnych. Odwiedzimy souq, gdzie można zobaczyć i kupić tradycyjne wyroby arabskie. Obiadokolacja i nocleg.

    7 dzień – Śniadanie, przejazd do AlUla – skarbu narodowego Arabii Saudyjskiej. To skalne miasto znajduje się na pustyni w północno-zachodnim regionie kraju. Zachwyca starożytnymi grobowcami, które są dziedzictwem 7000 lat cywilizacji, ale też oszałamia naturalnymi formacjami skalnymi i kanionami. Elephant Rock jest, obok Jabal Al Rukkab (Tańczących Skał), jednym z niesamowitych geomorfologicznych cudów. To miasto „żywe muzeum” jest jednym z najpiękniejszych miejsc świata. Dawniej miasto było ośrodkiem handlu leżącym na starożytnym Szlaku Kadzideł, który łączył Półwysep Arabski z krajami śródziemnomorskimi. Zwiedzimy skalne miasto, odkrywając światowe dziedzictwo UNESCO i podziwiając kunszt starożytnych Nabatejczyków. Obiadokolacja w arabskim stylu i smaku! Nocleg.  

    8 dzień – Śniadanie. Przejazd do Rijadu. Po drodze kolejna odsłona Arabii Saudyjskiej –  większość kraju tworzą pustynie, które składają się na wspaniałe krajobrazy z wydm pisakowych i głębokich dolin, gdzie znajdują się małe wioski oraz osady będące czasami jedynie fatamorganą. To kolejna doskonała okazja do pięknych fotografii. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

    9 dzień – Śniadanie. I czekają na nas jeszcze dodatkowe atrakcje. Przejazd na pustynię. Tam zachwycą nas spektakularne formacje skalne i ciągnące się kilometrami urwiska – Kraniec Świata (Edge of the World). Klify te powstały około 150 milionów lat temu w wyniku ruchów tektonicznych płyty arabskiej w środkowej części Arabii Saudyjskiej. To formacje skalne, których niezwykłość jest  nieporównywalna do żadnych innych na świecie. Podczas spacerów wzdłuż klifów można oglądać to miejsce w stale zmieniającym się oświetleniu. I przy tym jakie wspaniałe plenery do zdjąć.  Powrót i ostatni spacer po Rijadzie – metropolii skrywającej wiele zabytków obok nowoczesnego, niemal kosmicznego wymiaru tego miasta. Wykwaterowanie i wieczorny przejazd na lotnisko.

10 dzień – Powrót do Torunia około południa.