maramuresz5

PROPOZYCJA WYJAZDU GRUPOWEGO. Przez Rumunię do Mołdawii na wielkie ŚWIĘTO WINA!

Przez Rumunię do Mołdawii na wielkie ŚWIĘTO WINA!

 2024 r.

Cena podawana jest po ustaleniu terminu. Cena nie obejmuje biletów wstępu,  45 euro/os. Płatne pilotowi w autokarze. Świadczenia: — przejazd wygodnym i nowoczesnym autokarem–wszystkie przejazdy wg planu,

— 7 noclegów w hotelach 3-4*– pokoje 2-osobowe,

— wyżywienie: 7 śniadań, 7 obiadokolacji,

— zwiedzanie z licencjonowanym przewodnikiem wg planu,

— opieka pilota,

— ubezpieczenie KL i NNW,

— ubezpieczenie TFG i TFP.

 Uwaga. Kolejność realizacji programu może ulec zmianie.

 

Program wyjazdu:

1 dzień –  zbiórka uczestników w Toruniu przy parkingu Cinema City o godz. 05.00. Przejazd przez Polskę, Słowację i Węgry do Satu Mare. Około godz. 20:00 obiadokolacja i nocleg.

2 dzień –  śniadanie godz. 08.00, wykwaterowanie. Przejazd do wschodniej części Maramureszu, regionu związanego ze starymi zwyczajami i legendami. To gratka dla tych, którzy lubią autentyczne, ludowe klimaty z drewnianą zabudową i górskimi pejzażami. Dalej udajemy się do miejscowości Săpânţa, znanej z „wesołego cmentarza” – kolorowych, drewnianych krzyży nagrobnych. Dominuje tu odcień niebieski, który zyskał swoją własną nazwę albastru din Săpânța. Każdy z krzyży wieńczy dwuspadowy daszek w jasnogranatowym kolorze. Zadziwia też bogata ornamentyka z motywami geometrycznymi, roślinnymi i znakami solarnymi. W dolinie rzeki Izy zobaczymy przepiękne cerkwie: Bârsana – jedna z najwyższych budowli drewnianych w Europie, Leud – najstarsza cerkiew regionu, Bogdan Vodă – cerkiew o ciekawym, gotyckim charakterze. Po południu spacer malowniczą trasą w Górach Rodniańskich w okolicach przełęczy Prislop. Przejazd do Kimpulungu Mołdawskiego, obiadokolacja i nocleg.

3 dzień – śniadanie godz. 08.00. Zobaczymy słynne „malowane klasztory” Bukowiny (część Mołdawii), niezwykle harmonijnie wkomponowane w krajobraz regionu. Dojazd i zwiedzanie Voroneţu, Suczawicy i Mołdowicy – fasady tych świątyń są ozdobione pochodzącymi z XVI w. freskami malowanymi przez lokalnych twórców. Sceny biblijne, niebo i piekło, święci i grzesznicy to „malowana Biblia”, której celem było wychowanie w wierze prostych ludzi. Zwiedzimy także ośrodek czarnej ceramiki w Marginea oraz zamieszkałą przez Polaków miejscowość Kaczyka, do której w 1791 roku sprowadzono pierwsze rodziny z okolic Bochni do pracy w kopalni soli.  Powrót do Kimpulungu Mołdawskiego na obiadokolację, nocleg.

4 dzień –  śniadanie godz. 08.00, wykwaterowanie. Przejazd do Mołdawii. Zwiedzanie zaczynamy od miasta Bielce, drugiego co do wielkości miasta w Mołdawii. Przejazd do skalnego miasta. Zobaczymy tam klasztory wykute przed wiekami w skale, w tym klasztor Orheiu Vechi. Obiadokolacja i nocleg w Kiszyniowie.

5 dzień –  śniadanie godz. 08.00. Zwiedzanie stolicy Mołdawii z przewodnikiem. I w końcu czas na to, co Mołdawia ma najcenniejszego. Wina! Przejazd do słynnej winnicy Cricowa i opowieść o tym, jak powstają najlepsze mołdawskie trunki. Wydrążone kilometry tuneli (niektóre sprzed kilku wieków) służą do przechowywania wypełnionych butelek i beczek. A w sklepie firmowym można kupić wina produkowane w tej winnicy. Powrót do Kiszyniowa na ŚWIĘTO WINA. To dwudniowa impreza winiarska odbywająca się tu od 13 lat. Na głównej ulicy wystawia się kilkudziesięciu producentów „dionizyjskiego złota” z całego kraju. Są również stoiska z lokalnymi specjałami – mięso i warzywa, kiszone zielone pomidory, słodycze. Dla każdego coś pysznego. To dla wszystkich czas radości, degustacji i spontanicznej zabawy przy mołdawskiej muzyce w wykonaniu miejscowych zespołów. Powrót na obiadokolację i nocleg w Kiszyniowie.

6 dzień –  śniadanie godz. 08.00, wykwaterowanie, powrót do Rumunii. Po drodze zwiedzimy prawosławny klasztor Capriana, jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych Mołdawii.  Dojazd do hotelu w Jassy na obiadokolację nocleg.

7 dzień – śniadanie. Zwiedzamy najważniejsze atrakcje Jassy. To miasto pełne zabytkowych kościołów i synagog. Przejazd do Kluż-Napoka. Po drodze zobaczymy malowniczy Wąwóz BICAZ (Cheile bicazului), jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Transylwanii. Obiadokolacja i nocleg w Kluż-Napoka.

8 dzień – śniadanie godz. 08.00, wykwaterowanie. Droga powrotna do Polski. Powrót do Torunia około północy.

Zgłoszenie_2024