jordania

PROPOZYCJA WYJAZDU GRUPOWEGO. Jordania – Kolebka arabskiej cywilizacji…

Jordania – Kolebka arabskiej cywilizacji…

2024 r.

Cena podawana jest po ustaleniu terminu.

Cena nie zawiera kosztu uzyskania Jordan Pass 100 dolarów (JORDAN WANDERER) – to karta na podstawie której otrzymujemy bezpłatnie wizę na lotnisku oraz bezpłatne wejście do Petry oraz wielu innych bardzo drogich atrakcji. Należność za Jordan Pass należy uiścić w biurze Vostok Travel, gdyż obowiązkowo musi on zostać wykupiony przed wylotem.https://www.jordanpass.jo/Contents/Prices.aspx

 

Należy mieć przygotowane 25 euro na napiwki i zestawy słuchawkowe, płatne pilotowi w pierwszym dniu wycieczki.

 

Świadczenia:

- transport na lotnisko do Warszawy i z powrotem,- przelot bezpośredni Warszawa – Amman – Warszawa,

- transport autokarowy zgodnie z programem,

- zwiedzanie: Ammanu, Madaby,  Czerwonej doliny Wadi Rum, Petry, Akaby,
- 6 noclegów w pokojach 2-osobowych,
- 1 nocleg na pustyni w komfortowych warunkach,

- wyżywienie- 7 śniadań i 7 obiadokolacji,

- przejazd samochodami terenowymi po pustyni,

- ubezpieczenie KL i NNW,

- składka z tytułu Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego,

- przewodnik polskojęzyczny podczas trwania wyciecki,

- opieka pilota.

 

Uwaga!
Należy posiadać paszport ważny jeszcze przez 6 miesięcy od daty powrotu.

Program wycieczki:

Dzień 1.  Zbiórka przy kinie Cinema City godz. 02.00. Przejazd na lotnisko do Warszawy lub inne w podobnej odległości. Odprawa godz. 05.00. Wylot z Polski godz. 07.00 i przelot bezpośredni do stolicy Jordanii – Ammanu. Kontrola paszportowa 12.00 i odbiór bagaży. Około godz. 13.00 przejazd na stare miasto na naprawdę imponujący rynek oraz Gold Souk, wspólne podziwianie i zwiedzanie, możliwość zakupu wyrobów jubilerskich w bardzo korzystnych cenach. Godz. 17.00. przejazd do hotelu. Odpoczynek po podróży. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 2. Śniadanie. Po śniadaniu zwiedzanie Ammanu – stolicy Jordanii. Miasto pod nazwą Rabbat Ammon było wymieniane już w Starym Testamencie. Odgrywało wówczas ważną rolę jako ośrodek handlu i jednocześnie stolica Ammonitów (starożytnego plemienia aramejskiego). Historia miasta na przestrzeni dziejów była niezwykle burzliwa – od czasów biblijnego króla Dawida, aż po wiek XX. Współczesny Amman liczy ok. 2 miliona mieszkańców i jest siedzibą dworu króla Abdullaha II z dynastii Haszymidów (uważanego za potomka samego Mahometa). Podczas pobytu w Ammanie zwiedzimy cytadelę Jabal al-Qal’a, wzniesioną w VII wieku pod panowaniem arabskim. Zobaczymy amfiteatr rzymski z II w. n.e. mogący pomieścić do 6 tys. widzów (odrestaurowywany od 1957 roku). Obejrzymy pozostałości po świątyni Herkulesa zbudowanej za panowania Marka Aureliusza. W pobliżu świątyni w Muzeum Archeologicznym eksponowane są zabytki z całego obszaru Jordanii. Ciekawym obiektem są również ruiny pałacu Umajjadów z VII w. zniszczonego przez trzęsienie ziemi. Czas wolny. Po południu wyjazd do odległego o ok. 50 km miasta Dżarasz. Miasto zostało założone najprawdopodobniej w IV w. p.n.e. przez Aleksandra Wielkiego, dzisiaj nazywane jest Pompejami Bliskiego Wschodu z uwagi na najlepiej zachowane skupiska architektury rzymskiej (poza Półwyspem Apenińskim). Zobaczymy łuk Hadriana oraz pochodzący z I – III w. hipodrom, którego widownia mogła pomieścić 15 000 osób! Przejdziemy się po starożytnych ulicach, zobaczymy kompleks łaźni, teatry rzymskie, nimfeum (publiczną, bogato zdobioną fontannę) i Owalne Forum otoczone jońskimi kolumnami. Następnie udamy się do pobliskiej wioski Ajlun, aby zobaczyć zamek Ajloun – fortecę wykonaną w stylu islamskim. Kompleks znajduje się na szczycie góry i jest jedynym w swoim rodzaju labiryntem przejść, korytarzy i poziomów. Z zamku rozciąga się piękny widok na północno-zachodnią Jordanię i Galileę, znajdującą się po drugiej stronie rzeki Jordan, w Izraelu. Powrót do Ammanu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3.  Śniadanie. Po śniadaniu wyjazd na południe w kierunku Morza Martwego. Po drodze wjedziemy na legendarną górę Nebo. Według tradycyjnych przekazów, potwierdzonych świadectwami starożytnych pątników, z tej góry biblijny Mojżesz miał zobaczyć Ziemię Obiecaną, do której prowadził plemiona izraelskie wyprowadzone z niewoli egipskiej. Dzisiaj na tej górze można odwiedzić Sanktuarium Mojżesza, którym opiekują się franciszkanie. Miejsce to czczone jest przez wyznawców wielu religii: żydowskiej, chrześcijańskiej oraz islamu. Następnie udamy się do miasteczka Madaba w północno-zachodniej Jordanii. Tam na posadzce prawosławnej bazyliki św. Jerzego zobaczymy wykonaną w VI wieku z ponad 2 milionów elementów „mapę mozaikową z Madaby”, czyli mozaikową mapę Palestyny i Dolnego Egiptu.  (Pierwotny jej rozmiar szacowany jest na 6 metrów długości i nawet 25 metrów szerokości.) Zachowany fragment obejmuje obszar Ziemi Świętej od Libanu do delty Nilu z wyeksponowaną Jerozolimą. Przejazd do ruin pałacu Heroda – Acheront (Mukavir ).  Po popołudniu przyjazd nad Morze Martwe i zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na korzystanie z hotelowych basenów i pobliskiej plaży. Morze Martwe znane jest już od najdawniejszych czasów jako „naturalne sanatorium”. Woda morza jest bogata w minerały – m. in. związki magnezu, wapnia, bromu i potasu. Aż 12 z 21 minerałów nie występuje w żadnych naturalnych wodach na świecie. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4.  Śniadanie. Po śniadaniu przejazd do Petry, ruin miasta Nabatejczyków, którego złoty wiek przypadł na  III – I w. p.n.e. Petra słynie z licznych budowli wykutych w skałach. Sami Nabatejczycy zwali ją Rakmu (wielobarwna). Dzisiaj to jeden z siedmiu nowych cudów świata. Wejście do miasta prowadzi przez słynny As-Sik – wąski, długi na 1,2 km wąwóz, który miejscami zwęża się do 3 metrów szerokości. Wyjście z kanionu wiedzie wprost na plac przed najbardziej spektakularny i rozpoznawalny budynek Petry – Al-Chazar zwany przez Beduinów Skarbcem Faraona (to wykuta w skale piętrowa budowla z I-II w. n.e.) Al – Chazar posłużył w filmie „Indiana Jones i ostatnia krucjata” jako świątynia chroniąca świętego Graala. Przejazd nad Morze Czerwone do kurortu Akaba będącego jedynym portem morskim Jordanii. Zakwaterowanie w hotelu, późna obiadokolacja i nocleg.

Dzień 5.  Śniadanie, zwiedzanie miasta położonego na granicy 4 państw – Jordanii, Izraela, Egiptu i Arabii Saudyjskiej. Zobaczymy Fort Mameluków, który pochodzi z XVI wieku i zbudowany został na planie czworoboku z jasnego kamienia. Do dzisiaj zachował się ciąg murów obronnych wzdłuż dziedzińca, kilka pustych pomieszczeń, narożne baszty i portal wejściowy w bramie głównej. Muzeum Archeologiczne, niewielkie urządzone w dawnym domu przywódcy powstania antytureckiego – szarifa Husajna. Zobaczyć tu można znaleziska związane z tajemniczym ludem Nabatejczyków – tych samych, którzy zbudowali przepiękną Petrę i których ślady dostrzec możemy w niektórych miejscach Pustyni Wadi Rum. Od południa czas wolny na plażowanie. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6.  Śniadanie godz. 08.00. Przejazd do Wadi Rum godz. 09.00. Czerwona dolina Wadi Rum leżąca wśród granitowych i zbudowanych z piaskowca skał jest jedną z największych jordańskich atrakcji. Słynie z przepięknych widoków przypominających zupełnie inną planetę. Nie bez powodu w licznych filmowych produkcjach udaje krajobraz Marsa. W 2015 roku nakręcono tu film Ridleya Scotta „Marsjanin”. Z kolei w filmie „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie” obszar ten był pustynnym księżycem Jedha. Podczas wycieczki nie tylko zobaczymy najbardziej malownicze miejsca i najsłynniejsze formacje skalne, ale poznamy również zwyczaje panujące wśród Beduinów zamieszkujących wioskę Wadi Rum. Obiadokolacja i nocleg w obozie Beduinów w nowoczesnych namiotach.

Dzień 7. Śniadanie. Po śniadaniu wyjazd z Wadi Rum i przejazd do Ammanu. Po drodze zatrzymamy się w zamku krzyżowców Al-Karak. Twierdza została zbudowana w poł. XII w. przez Payena le Bouteiller (lennika Królestwa Jerozolimskiego) i stanowiła fragment fortyfikacji pomiędzy Akabą a Turcją.  W 1188 roku, po ośmiu miesiącach oblężenia, została zdobyta przez wojska Saladyna. Potęga i lokalizacja zamku uczyniła z twierdzy jedną z najważniejszych budowli obronnych wschodniego skrzydła państwa krzyżowców. Dojazd do Ammanu, zakwaterowanie, obiadokolacja, czas wolny. Można podziwiać „Amman nocą”. Centrum Ammanu składa się z niezliczonej ilości ryneczków i sklepików. Można tam popróbować najlepszych kanapek – falafli (smażone kulki lub kotleciki z przyprawionej ciecierzycy bądź bobu z sezamem), a także delektować się słodką kunafą (serowe ciasto polane syropem i posypane orzeszkami). Uwieńczeniem wieczoru może być fajka wodna w tradycyjnej arabskiej kawiarni. Nocleg.

Dzień 8. Śniadanie godz. 08.30, wykwaterowanie i wyjazd z hotelu godz. 09.30. na lotnisko. Odprawa godz.
10.30, wylot 12.30. W Warszawie będziemy około godz. 16.00. Odbiór bagaży i powrót autokarem do Torunia. Przyjazd około godz. 19.00.