Bułgaria Sofia

PROPOZYCJA WYJAZDU GRUPOWEGO. Bułgaria.

Bułgaria

Kecskemet – Sofia – Wielkie Tyrnovo – Wielki Presław – Szumen – Warna – Aładża – półwysep Kaliakra – Nesebar – Burgas – rezerwat Ropotamo – Asenavgrad – Płowdiw

2024r.

 

Cena podawana po uzgodnieniu terminu. 

Dodatkowo płatne wejściówki i zestawy słuchawkowe …. euro.

 

UWAGA! Wymagany dokument to dowód osobisty lub paszport ważny trzy miesiące po powrocie.

Świadczenia:

  • przejazd klimatyzowanym autokarem (wszystkie przejazdy wg planu),
  • 7 noclegów w hotelach klasy turystycznej (pokoje 2-, 3-osobowe z łazienkami),
  • 2 noclegi tranzytowe,
  • wyżywienie: 9 śniadań, 9 obiadokolacji,
  • zwiedzanie miejsc wg planu,
  • zwiedzanie Sofii, Nesebaru, Płowdiwu z licencjonowanym przewodnikiem,
  • opieka pilota,
  • realizacja programu,
  • ubezpieczenie KL i NNW Signal Iduna,
  • składka na TFG i TFP.

 Uwaga. Kolejność realizacji planu może ulec zmianie.

Program:

1. dzień – wyjazd z Torunia. Dojazd do Kecskemet. Obiadokolacja. Nocleg.

2. dzień – śniadanie. Spacer po starówce Keckemet. (W dosłownym tłumaczeniu nazwa oznacza „dzielnicę kóz”.). Zobaczymy główny plac miejski, znajduje się przy nim Ratusz Miejski, Kościół Franciszkański, Kościół Kalwiński i Kościół Wielki (katolicki). Wyjazd do Sofii. Obiadokolacja i nocleg w Sofii.

3. dzień – śniadanie. Zwiedzanie Sofii z przewodnikiem – miasta naznaczonego bogatą historią po panowaniu cesarstwa bizantyjskiego oraz imperium osmańskiego. Widoczne jest to w zabudowie – wiele tam pięknych cerkwi, meczetów ze strzelistymi minaretami oraz osmańskich łaźni. Zobaczymy także Parlament i Pałac Prezydenta. Spacer w czasie wolnym po Parku Narodowym Witosza utworzonym w 1934 roku. Mo on powierzchnię 26 606 ha. Znajduje się w nim najdłuższa jaskinia w Bułgarii – Duchłata. Obiadokolacja. Nocleg.

4. dzień – śniadanie. Przejazd do Wielkiego Tyrnova. To bułgarskie miasto jest jednym z najpiękniejszych, zwanym też miastem carów. To historyczna stolica Drugiego Państwa Bułgarii. Zachwyca turystów wyjątkowa architekturą – średniowieczna twierdza, urokliwa starówka i niesamowite widoki to tylko niektóre z atrakcji Tyrnowa. Spacer po mieście. Przejazd do Wielkiego Presławia założonego przez chana w 821 roku. W XV w. był jednym z najważniejszych miast na Bałkanach. Wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Dziś można zwiedzać imponujące ruiny dawnej stolicy. Dalej przejazd do Szumenu – jednym z ciekawszych zabytków jest usytuowana na obrzeżach miasta majestatyczna twierdza obronna, której początki sięgają czasów starożytnych Traków. Dzisiaj stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych. Z jej murów rozpościera się przepiękna panorama miasta i okolic. Czas na zwiedzanie. Przejazd do Warny na późną kolację i nocleg.

5. dzień – śniadanie. Zwiedzanie Warny – najpiękniejszego kurortu nad Morzem Czarnym.  Spacer po mieście. Zobaczymy symbol Warny – Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy i poczujemy atmosferę jednego z

największych miast Bułgarii. Przejazd do monastyru Aładża. Znajduje się on w 40-metrowej skale i jest jednym z najbardziej znanych klasztorów skalnych w Bułgarii. Powstał najprawdopodobniej w IV wieku. Cele mnichów, cerkiew klasztorna, kuchnia z refektarzem, krypta, kapliczka zostały wykute na dwóch poziomach w skale wapiennej. Monastyr robi ogromne wrażenie na turystach. Przejazd na półwysep Kaliakra z niemal pionowymi skałami sięgającymi 70 metrów nad poziomem morza, które urzekają swoją wielkością. To najbardziej na wschód wysunięte miejsce Bułgarii – na styku morza, ziemi i powietrza. Przejazd do Nesebaru na obiadokolację i nocleg.

6. dzień – śniadanie. Po śniadaniu wycieczka do Rezerwatu Ropotamo i rejs łódkami po „dzikiej rzece”. Dalej przejazd do Belik Tash i zwiedzanie osady megalitycznej – pamiątki po mało znanej cywilizacji Traków (pierwszych mieszkańców Półwyspu Bałkańskiego). Przejazd do Burgas, czwartego co do wielkości miasta w Bułgarii położonego na wybrzeżu Morza Czarnego. Spacer po mieście i czas wolny na zakup pamiątek. Powrót do Nesebaru na obiadokolację i nocleg.

7. dzień – Po śniadaniu zwiedzanie Nesebaru z przewodnikiem. To „miasto 40 cerkwi”. Tak głosi legenda. Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Czas wolny na odpoczynek nad morzem. Obiadokolacja i nocleg.

8. dzień – śniadanie. Wyjazd w stronę Płowdiwu, drugiego co do wielkości miasta w Bułgarii położonego w otoczeniu pasma górskiego. Nazywane jest „miastem siedmiu wzgórz”. To jedno z najstarszych w Europie. Bogata historia i liczne zabytki przyczyniły się do ogłoszenia Płowdiwu w 2019 r. Europejską Stolicą Kultury. Przejazd do Asenowgradu – miasta zwanego „Małą Jerozolimą” ze względu na fakt, że na jego terenie zlokalizowanych jest 5 monastyrów, 15 kościołów i 508 kaplic. Obiadokolacja i nocleg.

9. dzień – śniadanie. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem, czas na zakupy. Wyjazd w drogę powrotną w kierunku Polski. Przyjazd do Szegedu (Węgry) na nocleg tranzytowy w hotelu, kolacja, nocleg.

10. dzień – śniadanie. Wyjazd w trasę powrotną do Polski. Powrót około północy.