cieszyńska

Ziemia cieszyńska –„koronkowe” krajobrazy, tajemnicze perły, piękne ogrody!

 Ziemia cieszyńska –„koronkowe” krajobrazy, tajemnicze perły, piękne ogrody!

Data: 05-08.06.2023r. 

Cena z wyżywieniem: 1150 zł

Zaliczka do dnia 15.03.2023 – 350 zł

Pozostała kwota do dnia 05.05.2023r.

Świadczenia:

— przejazd klimatyzowanym autokarem – wszystkie przejazdy wg planu,

— 3 noclegi w hotelu 3*(pokoje 2,3-osobowe z łazienkami),

— wyżywienie: 3 śniadania, 3 obiadokolacje,

— zwiedzanie z przewodnikiem wg programu,

— ubezpieczenie KL i NNW Signal Iduna + Covid 19,

— ubezpieczenie TFG,

— opieka pilota.

 

Cena nie obejmuje:
– biletów wstępu do zwiedzanych obiektów oraz zestawów słuchawkowych Tour Guide – 70 zł

 

Program wyjazdu:

Dzień pierwszy 05.06 – wyjazd z Torunia o godz. 6.00 z parkingu przy Cinema City, ul. Czerwona Droga. Przyjazd do Bielska-Białej około 13-ej. Spacer po mieście w towarzystwie przewodnika.

Bielsko-Biała to miasto leżące na granicy krain historycznych – Śląska i Małopolski, na Podbeskidziu. Ma wiele ciekawych zabytków związanych z rozwojem techniki. Spacerując uliczkami, nie sposób nie dostrzec inspiracji płynących z austriackiej stolicy. Większość budowli powstała na przełomie XIX i XX w., a okres ten to złote lata w historii rozwoju Bielska i Białej – obu miast rozdzielonych rzeką. Niemal wszędzie można zauważyć wkład pracy architektów i artystów z Wiednia, którzy stworzyli jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Czas wolny na kawę lub obiad we własnym zakresie. Po zwiedzaniu przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg. 

Dzień drugi 06.06 – śniadanie o godzinie 8:00. Wyjazd o godzinie 9:00 i przejazd Pętlą Beskidzką – jedną z najciekawszych tras z niesamowitymi krajobrazami ok. 120 km trasy. Zatrzymamy się w  Ustroniu, gdzie znajduje się pijalnia wód mineralnych i tężnia, spacer po rynku. Dalej Wisła – tam wizyta w Muzeum Beskidzkim (obejrzymy wstawę obrazującą dziedzictwo kultury ludowej górali Beskidu Śląskiego). Przejazd do Koniakowa, tam obiad ok. 15:00 w lokalnej karczmie (we własnym zakresie). Wizyta w Centrum Pasterskim, zakupy wyrobów regionalnych, wizyta w Centrum Koniakowskiej Koronki – koronczarska tradycja sięga począków XX wieku, a ich wyjątkowość polega na niestosowaniu wzorników. Dzięki temu każdy projekt jest unikatowy, a jego forma i motywy zależą wyłącznie od wyobrażni koronczarki. Przejazd do Żywca, tam spacer  po mieście – zwiedzanie Kościoła Narodzenia NMP, Kościoła Trzech Krzyży, rynku, ratusza, dzwonnicy, starego i nowego zamku, budynku Siejby, Dworku Kępińskich, budynku Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej i innych ciekawych miejsc. Powrót do hotelu na kolację biesiadną i nocleg.

Dzień trzeci 07.06 – śniadanie, o godzinie 8:00, o 9:00 wyjazd do Pszczyny. Tam odwiedzimy Pszczyńskie Muzeum Zamkowe założone w 1946 r. Pałacowe wnątrza z przełomu XIX i XX są świetnie zachowane. Mimo dwóch wojen światowych ocalały niemal w 80%. Zamek na pczątku XX wieku został po raz kolejny zmodernizowany, tym razem na prośbę żony właściciela, Daisy von Pless, uważanej za jedną z najpiękniejszych kobiet swojej epoki. Zarówno ona jak i jej długi sznur pereł, rzekomo skradziony z grobowca, są „bohaterami” wielu legend, które są chętnie powtarzane przez mieszkańców Książa .. i nie tylko. Czas wolny. Obiad na Starówce we własnym zakresie. Odwiedzimy też wieś uzdrowiskową Goczałkowice-Zdrój, zobaczymy zbiornik zaporowy na Wiśle utworzony w 1956 roku przez spiętrzenie wód rzecznych zaporą w Goczałkowicach-Zdroju (okolice zapory są miejscem lęgowym wielu gatunków ptaków), odpoczniemy w ogrodach kwiatowych Kapias – są tak zaaranżowane, że zapraszają do spacerów, inspiracji i zachwytów. Po dniu pełnym wrażeń powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.  

Dzień czwarty 08.06 – śniadanie o godzinie 8:00, wykwaterowanie i wyjazd o 9:00 do Cieszyna. Cieszyn to stolica Śląska Cieszyńskiego, miasta podzielonego między Polskę a Czechy granicą przebiegającą na linii rzeki Olzy. Po podziale Cieszyna w 1920 r. piękna Starówka znalazła się po polskiej stronie, a w Czeskim Cieszynie został główny dworzec kolejowy. Spacer po mieście. Obejrzymy zarówną część czeską jak i polską miasta. Czas wolny. Po zwiedzaniu udajemy się w drogę powrotną do domu.  

Zgłoszenie 2023

Ziemia Cieszyńska TUTW 5-8_06