petra

Jordania – kolebka arabskiej cywilizacji…

Cena: 1300 zł + 400 euro – z pełnym pakietem wycieczkowym i wyżywieniem.

Zaliczka: 1000 zł płatna do 15.10.2018 r.
Pozostała kwota do 15.12.2018 r.

 Zawarte świadczenia:
- zwiedzanie: Ammanu, Madaby, zamków pustyni, czerwonej doliny Wadi Rum, Petry, Akaby,
- przejazd na lotnisko do Warszawy i z powrotem,
- bezpośredni przelot Warszawa – Amman – Warszawa,
- 7 noclegów w pokojach 2-osobowych,
- wyżywienie: 7 śniadań i 7 obiadokolacji,
- transport autokarem zgodnie z programem,
- przejazd samochodami terenowymi po pustyni,
- ubezpieczenie KL i NNW,
- składka na TFG – Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
- przewodnik w wyznaczonych miejscach,
- opieka pilota.

Cena nie zawiera kosztu uzyskania Jordan Pass 100 $ (JORDAN WANDERER) – to karta na podstawie której otrzymujemy bezpłatnie wizę na lotnisku oraz bezpłatne wejście do Petry oraz wielu innych bardzo drogich atrakcji. Należność za Jordan Pass należy uiścić w BP Vostok, gdyż obowiązkowo musi on zostać wykupiony przed wylotem. Dodatkowo na wstępy niewchodzące w Jordan Pass należy przygotować 20 euro, płatne w Jordanii.
Info: https://www.jordanpass.jo/Contents/Prices.aspx

Uwaga! Należy posiadać paszport ważny jeszcze przez 6 miesięcy od daty powrotu do Polski.

Program wyprawy:

Dzień 1 – 18.01.2019 r. Zbiórka przy parkingu kina Cinema City o godzinie… Przejazd na lotnisko do Warszawy. Wylot z Polski i przelot bezpośredni do stolicy Jordanii – Ammanu.
Godzina 20.00 przejazd do hotelu. Odpoczynek po podróży. Obiadokolacja i nocleg.

meczet amman01

Dzień 2 – 19.01.2019 r. Śniadanie. Po śniadaniu zwiedzanie Ammanu – stolicy Jordanii. Miasto pod nazwą Rabbat Ammon było wymieniane już w Starym Testamencie. Odgrywało wówczas ważną rolę jako ośrodek handlu i jednocześnie stolica Ammonitów (starożytnego plemienia aramejskiego). Historia miasta na przestrzeni dziejów była niezwykle burzliwa – od czasów biblijnego króla Dawida, aż po wiek XX. Współczesny Amman liczy ok. 2 miliony mieszkańców i jest siedzibą dworu króla Abdullaha II z dynastii Haszymidów (uważanego za potomka samego Mahometa). Podczas pobytu w Ammanie zwiedzimy cytadelę Jabal al-Qal’a, wzniesioną w VII wieku pod panowaniem arabskim. Zobaczymy amfiteatr rzymski z II w.n.e. mogący pomieścić do 6 tys. widzów (odrestaurowywany od 1957 roku). Obejrzymy pozostałości po świątyni Herkulesa zbudowanej za panowania Marka Aureliusza. W pobliżu świątyni w Muzeum Archeologicznym eksponowane są zabytki z całego obszaru Jordanii. Ciekawym obiektem są również ruiny pałacu Umajjadów z VII w. zniszczonego przez trzęsienie ziemi. Czas wolny.
Po południu wyjazd do odległego o ok. 50 km miasta Dżarasz. Miasto zostało założone najprawdopodobniej w IV w.p.n.e. przez Aleksandra Wielkiego, dzisiaj nazywane jest Pompejami Bliskiego Wschodu z uwagi na najlepiej zachowane skupiska architektury rzymskiej (poza Półwyspem Apenińskim). Zobaczymy łuk Hadriana oraz pochodzący z I – III w. hipodrom, którego widownia mogła pomieścić 15 000 osób! Przejdziemy się po starożytnych ulicach, zobaczymy kompleks łaźni, teatry rzymskie, nimfeum (publiczną, bogato zdobioną fontannę) i Owalne Forum otoczone jońskimi kolumnami. Następnie udamy się do pobliskiej wioski Ajlun, aby zobaczyć zamek Ajloun – fortecę wykonaną w stylu islamskim. Kompleks znajduje się na szczycie góry i jest jedynym w swoim rodzaju labiryntem przejść, korytarzy i poziomów. Z zamku rozciąga się piękny widok na północno-zachodnią Jordanię i Galileę, znajdującą się po drugiej stronie rzeki Jordan, w Izraelu. Powrót do Ammanu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3 – 20.01.2019 r. Śniadanie. Po śniadaniu wyjazd na południe w kierunku Morza Martwego. Po drodze wjedziemy na legendarną górę Nebo. Według tradycyjnych przekazów, potwierdzonych świadectwami starożytnych pątników, z tej góry biblijny Mojżesz miał zobaczyć Ziemię Obiecaną, do której prowadził plemiona izraelskie wyprowadzone z niewoli egipskiej. Dzisiaj na tej górze można odwiedzić Sanktuarium Mojżesza, którym opiekują się franciszkanie. Miejsce to czczone jest przez wyznawców wielu religii: żydowskiej, chrześcijańskiej oraz islamu.

nebo m_martwe

Następnie udamy się do miasteczka Madaba w północno-zachodniej Jordanii. Tam na posadzce prawosławnej bazyliki św. Jerzego zobaczymy wykonaną w VI wieku z ponad 2 milionów elementów „mapę mozaikową z Madaby”, czyli mozaikową mapę Palestyny i Dolnego Egiptu. (Pierwotny jej rozmiar szacowany jest na 6 metrów długości i nawet 25 metrów szerokości.) Zachowany fragment obejmuje obszar Ziemi Świętej od Libanu do delty Nilu z wyeksponowaną Jerozolimą.
Po popołudniu przyjazd nad Morze Martwe i zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na korzystanie z hotelowych basenów i pobliskiej plaży. Morze Martwe znane jest już od najdawniejszych czasów jako „naturalne sanatorium”. Woda morza jest bogata w minerały – m.in. związki magnezu, wapnia, bromu i potasu. Aż 12 z 21 minerałów nie występuje w żadnych naturalnych wodach na świecie. Obiadokolacja i nocleg.

Madaba01 madaba02

Dzień 4 – 21.01.2019 r. Śniadanie. Wyjazd do Wschodniej Jordanii – regionu, który słynie z licznych zamków pustynnych, oddalonych od siebie o zaledwie kilkanaście kilometrów. Zamki zostały wybudowane miedzy VII i VII wiekiem w czasie panowania dynastii Umajjadów. Ich funkcje nie są do dzisiaj ostatecznie wyjaśnione. Prawdopodobnie były punktami obronnymi, także wykorzystywane do celów rolniczych i gospodarczych, stanowiły miejsce spotkań Beduinów lub służyły jako karawanseraje. Zobaczymy wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Kasr Amra. Przejedziemy do zamku Kasr al-Charana będącego ważnym przykładem wczesnej sztuki i architektury islamu. Obejrzymy też zamek Kasr al-Azraq wybudowany przez Umajjadów, który służył jako rezydencja wiejska. W okresie Rewolty Arabskiej mieszkał tu Thomas E. Lawrence znany jako Lawrence z Arabii. Powrót na obiadokolację i nocleg.

Desert_Castle01 desert_castle

Dzień 5 – 22.01.2019 r. Śniadanie. Nastepnie przejazd do Petry, ruin miasta Nabatejczyków, którego złoty wiek przypadł na III – I w.p.n.e. Petra słynie z licznych budowli wykutych w skałach. Sami Nabatejczycy zwali ją Rakmu (wielobarwna). Dzisiaj to jeden z siedmiu nowych cudów świata. Wejście do miasta prowadzi przez słynny As-Sik – wąski, długi na 1,2 km wąwóz, który miejscami zwęża się do 3 metrów szerokości. Wyjście z kanionu wiedzie wprost na plac przed najbardziej spektakularny i rozpoznawalny budynek Petry – Al-Chazar zwany przez Beduinów Skarbcem Faraona (to wykuta w skale piętrowa budowla z I-II w.n.e.) Al – Chazar posłużył w filmie „Indiana Jones i ostatnia krucjata” jako świątynia chroniąca świętego Graala. Przejazd nad Morze Czerwone do kurortu Akaba będącego jedynym portem morskim Jordanii. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

petra02

Dzień 6 – 23.01.2019 r. Śniadanie. Przejazd do Wadi Rum. Czerwona dolina Wadi Rum leżąca wśród granitowych i zbudowanych z piaskowca skał jest jedną z największych jordańskich atrakcji. Słynie z przepięknych widoków przypominających zupełnie inną planetę. Nie bez powodu w licznych filmowych produkcjach udaje krajobraz Marsa. W 2015 roku nakręcono tu film Ridleya Scotta „Marsjanin”. Z kolei w filmie „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie” obszar ten był pustynnym księżycem Jedha. Podczas wycieczki nie tylko zobaczymy najbardziej malownicze miejsca i najsłynniejsze formacje skalne, ale poznamy również zwyczaje panujące wśród Beduinów zamieszkujących wioskę Wadi Rum. Obiadokolacja i nocleg.

Camels in Wadi Rum, Jordan. wadi_rum

Dzień 7 – 24.01.2019 r. Śniadanie. Po śniadaniu wyjazd z Akaby i przejazd do Ammanu. Po drodze zatrzymamy się w zamku krzyżowców Al-Karak. Twierdza została zbudowana w poł. XII w. przez Payena le Bouteiller (lennika Królestwa Jerozolimskiego) i stanowiła fragment fortyfikacji pomiędzy Akabą a Turcją. W 1188 roku, po ośmiu miesiącach oblężenia, została zdobyta przez wojska Saladyna. Potęga i lokalizacja zamku uczyniła z twierdzy jedną z najważniejszych budowli obronnych wschodniego skrzydła państwa krzyżowców.

Al-Kerak

Dojazd do Ammanu, zakwaterowanie, obiadokolacja, czas wolny. Można podziwiać „Amman nocą”. Centrum Ammanu składa się z niezliczonej ilości ryneczków i sklepików. Można tam popróbować najlepszych kanapek – falafli (smażone kulki lub kotleciki z przyprawionej ciecierzycy bądź bobu z sezamem), a także delektować się słodką kunafą (serowe ciasto polane syropem i posypane orzeszkami). Uwieńczeniem wieczoru może być fajka wodna w tradycyjnej arabskiej kawiarni. Nocleg.

food kunafa

Dzień 8 – 25.01.2019 r. Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, przejazd na lotnisko, odprawa i wylot do Polski.

Pobierz program (PDF)

Pobierz formularz zgłoszeniowy (PDF)

Ubezpieczenie podróży zagranicznych
Dokument zawierający informacje o produkcie ubezpieczeniowym_IPID_BP2018
OWU Bezpieczne Podróże_20182

Ubezpieczenie kosztów imprezy turystycznej
Dokument zawierający informacje o produkcie ubezpieczeniowym_IPID_KIT
OWU Koszty Imprezy Turystycznej