montenegro

Czarnogóra i Albania

Data: 27.07- 05.08.2019 r.

Cena: 800 zł + 200 euro

W cenie zawarte są świadczenia:

- przejazd klimatyzowanym autokarem,
- 7 noclegów: w tym 5 w Czarnogórze, hotel Ponta*** w miasteczku Dobra Voda, nieopodal miasta Ulcinj oraz 2 noclegi tranzytowe w Belgradzie – standard to pokoje 2 i 3 – osobowe z łazienkami,
- wyżywienie w hotelach: 7 śniadań i 7 obiadokolacji,
- wycieczki: Budva, Zatoka Kotor, kanion rzeki Tary, Park Narodowy Durmitor, oraz do Szkodry w Albanii,
- ubezpieczenie KL i NNW,
- ubezpieczenie z tytułu Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego,
- opieka pilota,

Cena nie zawiera:
- ewentualnego rejsu wybrzeżem i rzeką Bojaną do granicy z Albanią – około 10 euro,
- biletu wstępu do Parku Durmitor – 5 euro,
- biletu wstępu na na starówkę Kotoru – 2 euro.

Paszport nie jest wymagany – wystarczy dowód osobisty.

Plan wycieczki:

27.07. sobota – wyjazd z Torunia godz. 19.00. Po drodze postój na obiadokolację (we własnym zakresie) i kontynuacja dalszej trasy przez Słowację.

28.07. niedziela – dalsza trasa przez Węgry – Szeged do Belgradu. Przyjazd do hotelu ok. godz. 16.00, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

29.07. poniedziałek – śniadanie godz. 07.00. Wyjazd z Belgradu do Czarnogóry o godz. 08.00. Do miejsca docelowego przyjedziemy około godz. 21.00. Zakwaterowanie w hotelu Ponta, obiadokolacja i nocleg.

hotel_ponta Veliki Pijesak

30.07. wtorek - śniadanie, czas wolny na plażowanie – hotel Ponta znajduje się około 120 m od plaży Veliki Pijesak (Wielki Piasek). Pokryta drobnymi kamyczkami plaża jest otoczona skałami i ma około 600 m. długości. W jej pobliżu znajduje się mała wyspa. Wzdłuż plaży jest promenada z licznymi restauracjami i kawiarenkami. Późnym popołudniem wracamy do hotelu na obiadokolację (godz. 19.00) i nocleg.

31.07. środa - śniadanie, wycieczka do Budvy – nazywanej Małym Dubrownikiem ze względu na zbliżoną architekturę. Po drodze zobaczymy również miasteczko na wyspie St. Stefan, które jest unikatowym na świecie kompleksem hotelowym. Przejazd do Kotoru gdzie zobaczymy wspaniałą starówkę oraz Zatokę Kotorską (Boka Kotorska). Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

DSC_9107 DSC_9128

01.08. czwartek – śniadanie, zwiedzanie miasta Ulcinj Miasto Ulcinj ma przynajmniej 2000 lat pod nazwą Olcinium. W VII w., po podziale Cesarstwa Rzymskiego, Ulciń został częścią prowincji Prevalis pod administracją Cesarstwa Bizantyjskiego. Od XII-XIV w. Ulciń był częścią Cesarstwa Serbskiego. W tym czasie są budowane liczne cerkwie. Po upadku Cesarstwa Serbskiego albańskie rodziny Balszaj i Wenice walczyły o władzę w mieście. Balszaje zwyciężyli, a w Starym Mieście pozostała z tego okresu interesująca wieża Balszaj. W roku 1405 miasto zajęli Wenecjanie i rządzili w nim 150 lat. W tym czasie miasto otrzymało unikalne wschodnio-adriatyckie piętno: charakterystyczne pałace, cerkwie, kościoły i place. W roku 1571 Otomańscy Turcy przejęli miasto i wtedy Ulcinj ponownie się zmienił – otrzymał nowy orientalny wygląd, który zachował do dnia dzisiejszego. Zbudowano Meczet Paszy (1719), Główny meczet (1728), Górski meczet (1783), oraz wiele łaźni tureckich. Szczególnie ciekawa jest wieża zegarowa (1754). Ruiny Ulcinia, tego z rzymskich czasów widać pod wodą na głebokości ok. 2m. Miasto zostało zatopione w 2. wieku p.n.e. po mocnym trzęsieniu ziemi. Tutaj jeszcze żyją opowiadania o starych arabskich piratach, którzy przewozili czarnych niewolników z Afryki. Jeden ze statków rozbił się u wybrzeży Ulcinia i oswobodzeni niewolnicy zamieszkali w mieście, a ich potomkowie żyją tu do dziś.

ulcinj ulcinj_targ

Czas na ewentualny rejs po rzece Bojanie, naturalnej granicy Czarnogóry i Albanii.

bojana DSC_9399

Przejazd autokarem do Albanii – do miasta Szkodra. (z Ulcinj to jakieś 30 km.). Czas wycieczki 4 godziny. W planie zwiedzanie centrum miasta, meczetu, spacer deptakiem, czas wolny. Szkodra jest niewielkim 52 tys. osób miastem. Niesamowite dysproporcje pomiędzy slumsami cygańskimi na przedmieściach a pięknym i nowoczesnym centrum miasta. Po powrocie czas wolny, obiadokolacja i nocleg.

02.08. piątek - śniadanie, czas wolny na plażowanie, obiadokolacja godz. 19.00, nocleg.

03.08. sobota – śniadanie o 07.00, wykwaterowanie i wyjazd w drogę powrotną do Belgradu godz. 08.00. Po drodze odwiedzimy kanion rzeki Tary, która tworzy przełom, płynąc wąską i głęboką doliną. Jest on najgłębszym kanionem w Europie i jednym z najgłębszych na świecie. Długość przełomu to 78 km, a głębokość do 1300 m. W bezpośredniej bliskości rzeki znajdują się dwa parki narodowe: Park Narodowy Tara oraz Park Narodowy Durmitor – który odwiedzimy. W Belgradzie będziemy około 21.00. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Tara-river-canyon DSC_9053

04.08. niedziela - śniadanie godz. 09.00, następnie wyjazd o godz. 10.00 z Belgradu w trasę powrotną przez Węgry, Słowację w kierunku granicy z Polską.

05.08. poniedziałek – przyjazd do Torunia około godz. 07.00.

Uwaga!
Na terenie Czarnogóry walutą obowiązującą jest Euro. W Albanii można płacić w euro lub wymienić pieniądze w banku.

Pobierz program (PDF)

Pobierz formularz zgłoszeniowy (PDF)

Ubezpieczenie podróży zagranicznych
Dokument zawierający informacje o produkcie ubezpieczeniowym_IPID_BP2018
OWU Bezpieczne Podróże_20182

 Ubezpieczenie kosztów imprezy turystycznej
Dokument zawierający informacje o produkcie ubezpieczeniowym_IPID_KIT
OWU Koszty Imprezy Turystycznej